خانه / ثبت شرکتها / تفاوت شرکت های معتبر و شرکت های ثبت شده

تفاوت شرکت های معتبر و شرکت های ثبت شده

انواع مختلفی از شرکت وجود دارد .همانطور که می دانید اشخاص دارای شخصیت حقیقی و شرکت ها دارای شخصیت حقوقی هستند که هر شرکت دارای مسئولیت و وظایف مرتبط به خود است. برای اینکه شرکت قانونی و مورد تایید وزارت خانه باشد باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد و حق امضا برای مدیر عامل تعیین شود تا دستورات بصورت قانونی اعمال شود. شرکت هایی که در حال انجام فعالیت و خدمات هستند با شرکت هایی که ثبت قانونی شده اند با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در این مقاله به تفاوت ها می پردازیم.

تفاوت شرکتها

 

تفاوت شرکت بین شرکت های معتبر و شرکت های ثبت شده به شرح زیر است:

شرکت قانونی های قانونی: شرکتی هایی که توسط یک قانون خاص تصویب شده زیر نظر قانون اساسی مرکزی یا دولتی تصویب شده هستند، شرکت قانونی نامیده می شود. اگر چه شرکت های قانونی تحت مقررات خاص خود اداره می شوند، این شرکت ها معمولا برای انجام برخی از وظایف عمومی خاص نیاز به قدرت و امتیاز فوق العاده ای دارند و هدف این شرکت ها کسب درآمد و سود فراوان نیست بلکه ابتدا هدف شان خدمت به مردم است.

اگر چه مسئولیت اعضای چنین شرکتی محدود است اما در اکثر موارد ممکن است از کلمه “محدود” بعنوان بخشی از نام آنها استفاده نکنند یعنی با عنوان ثبت شرکت با مسئولیت محدود از آن ها یاد نشود. لازم است گزارش سالانه در مورد کار هر یک از این شرکت ها کدر مورد مجلس قانونگذاری ( مجلس شورای اسلامی ) مطرح شود

ممیزی این شرکت ها تحت نظارت، کنترل و راهنمایی حسابرسان انجام می شود. برخی از شرکت های مهم قانونی عبارتند از: بانک مرکزی ، بانک دولتی ، شرکت بیمه عمر، شرکت سرمایه گذاری صنعتی و غیره.

ثبت شرکتها

شرکت های ثبت شده

شرکت هایی که تحت قانون اداره ثبت شرکت ها ثبت نام شده اند به عنوان شرکت های ثبت نام شده شناخته می شوند. این شرکت ها تحت قوانین شرکت ها اداره و تنظیم می شوند. این شرکت ها ممکن است توسط سهام محدود یا مسئولیت محدود به شرکت های تضمین شده یا نامحدود و محدود تقسیم می‌شوند.

(i)شرکت های با سهام محدود:

شرکتی هایی که مسئولیت اعضای آن را محدود است، و باید در زمان مقرر و تنظیم شده در اساسنامه نسبت به پرداخت سهام خود اقدام کنند. همچنین به این شرکت ها شرکت با مسئولیت محدود نیز اطلاق می‌شود. که اکثر شرکت های ثبت شده با این موضوع و نام، فعالیت می‌کنند.

(ii)شرکت های محدود تضمین شده

شرکت هایی هستند که در آن هر یک از اعضا با توجه به حوزه اختیارات خود بصورت داوطلبانه تحت عنوان قرارداد شرکت برای کمک به کمبود دارایی های شرکت و بودجه آن در صورتی که به پایان رسیده باشد کمک می کنند. مبلغ به عنوان تضمین در شرکت قرار می گیرد. مقدار تضمین شده توسط هر عضو در ماهیت سرمایه ذخیره شده قرار می گیرد.

این مقدار نمی تواند در اموری بجز امور مرتبط با شرکت و تکمیل کردن پروژه ها صرف شود. تعداد افرادی که می‌توانند در این شرکت عضو و سهامدار شوند توسط مقرراتی که خود شرکت وضع می کند مشخص می شود در این شرکت ها ممکن است بعضی از اعضا سهام اولیه را برای عضویت نپرداخته اند ولی تعهد داده و تضمین می کنند که مبلغ معینی را در صورتی که شرکت در شرایطی قرار بگیرد که نیاز به سرمایه داشته باشد در آن زمان به شرکت بپردازند.
هدف این شرکت ها کسب درآمد نیست. این شرکت ها معمولا برای ارتقاء تحقیقات آموزشی یا علمی یا برای سایر مقاصد اجتماعی یا خیریه تشکیل می شوند. باشگاه ورزشی، انجمن های تجاری، سازمان های غیر دولتی معمولا به عنوان شرکت های ضمانت ثبت می شوند.

(iii)شرکت های نامحدود

به شرکت هایی گفته می شود که هیچ محدودیتی در قبال مسئولیت اعضای آن ندارد. در شرکت های نامحدود، مسئولیت هر عضو به کل مبلغ بدهی ها و بدهی های شرکت مربوط شده و گسترش می یابد.

در شرکت های نامحدود باید تعداد اعضای شرکتی که ثبت نام می کنند را مشخص کنند. در صورت داشتن سهام سرمایه، میزان سرمایه شرکتی که در شرکت قرار داده اند باید ذکر شود. اشخاص و اعضای شرکت نامحدود مسئولیتی در پرداخت بدهی های شرکت و یا کمک به آن و دارایی شرکت ندارند. فقط در صورت پایان پذیرفتن فعالیت شرکت د رزمینه بدهی هایی که از خود بر جای گذاشته اند مسئولیت دارند.

یک شرکت نامحدود ممکن است هیچ سرمایه ای نداشته باشد. در صورت سرمایه گذاری در سهام، می تواند بدون هیچ محدودیتی سرمایه خود را افزایش یا کاهش دهد. این نوع شرکت ها، هرچند توسط قانون این شرکت ها مجاز می باشند، اما در کشور کمتر شرکتی با این مضمون فعالیت می کند.

لینکهای مفید:

اداره ثبت شرکتها

ثبت شرکت
هزینه ثبت شرکت
اخذ کد اقتصادی
ثبت شرکت مسئولیت محدود
هزینه اخذ رتبه
ثبت شرکت
استعلام برند
ثبت شرکت بازرگانی
رتبه نفت و گاز
اخذ رتبه پیمانکاران
اخذ رتبه پیمانکاری
ثبت شرکت در اصفهان

درباره ی Admin

دیدگاهتان را بنویسید